İMBATKOOP BASIN BÜLTENİ

 

14.10.2020 / 2020-2

Mutfaklarda “İmbat” Esintisi…

 “Üretici ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltma” hedefiyle kurulan S.S. İmbat Üretim ve Tüketim Kooperatifi (İMBATKOOP) Yönetim Kurulu yazılı bir basın açıklaması yaparak faaliyetleri konusunda bilgi verdi.

İMBATKOOP Yönetim Kurulu tarafından paylaşılan açıklamada şunlar dile getirildi:

“Dünyamız olağanüstü günlerden geçmektedir. 2020 yılının ilk aylarından itibaren bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını halen tam anlamıyla kontrol altına alınamamıştır. Salgının önümüzdeki aylarda insanlığı tehdit etmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Salgın nedeniyle insanlık, ‘yeni normaller’ denilen bir dizi kavramla birlikte yaşamaya çalışmaktadır. Bunun karşılığında umut verici bir gelişme olarak salgınla birlikte tarım ve gıda sektörleri yeniden önem kazanmaya başlamıştır.

Ülkemizde, son yıllarda daha belirgin olmak üzere tarımın ve tarımsal üretimin itibarsızlaştığı gözlemlenmektedir. Dünyanın en önemli tarımsal üretim güçleri arasında yer alan Türkiye’de tarımdan kopuşlar hızlanmış, üretim yerine ithalat ön plana çıkmaya başlamıştır. Üretenin ağırlaşan yaşam koşulları, her geçen gün artmaya devam etmektedir. Üretici, alın terinin karşılığını yeterli seviyede alamamaktadır. Diğer yandan üreticilerimiz genelde örgütsüz olduğu için ürünlerini istediği koşullarda pazarlayamamaktadır.

Tarımın en önemli çıktıları arasında yer alan gıda ürünlerinin fiyatları sürekli yükselmektedir. Tüketiciler gıda ürünleri için ciddi paralar ödemektedir. İşin acı tarafı, gıda fiyatları ‘tarladan sofraya yolculukta’ birkaç misli artmaktadır. Tüketicinin ödediği paranın küçük bir kısmı üreticinin cebine girerken gıdada asıl kazancı aracılar elde etmektedir. Tüketiciler, aracılar tarafından kendilerine sunulan gıda ürünlerinde pazarlık yapma şansı bulamamaktadır. Tüketiciler, sunulan fiyat ve kaliteyi kabul ederek ürünleri tüketmek zorunda kalmaktadır. Bu çelişkili durum hem üretici hem de tüketicinin aleyhine işlemektedir.

İşte bu temel soruna çözüm arayışıyla kurulan İMBATKOOP, ilk satış yerini Ekim ayı sonunda İzmir- Karşıyaka Çarşı civarında açacaktır. Karınca kararınca mutfaklara ‘imbat esintisi’ ulaştırmayı hedefleyen İMBATKOOP, satış yerinde sadece kooperatif ve üretici birliklerinin ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunacaktır. Kaynağı belli ve güvenilir ürünleri tüketicilere ulaştıracak olan İMBATKOOP bir taraftan üreticilere yeni bir pazar mecrası olmaya çalışırken diğer taraftan tüketicilere nefes aldıracaktır. ‘Üretici ile tüketici arasındaki mesafenin kısalması’ tarafların dengeli, etik ve adil bir çerçevede işbirliği içinde yaşamalarına vesile olacaktır.”

Kategoriler: Duyuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir